Atatürk’ün Annesi Kimdir?  Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi olan Zübeyde Hanım, aslen Karamanlıdır.

Atatürk’ün Babası Kimdir?Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’dir.

Atatürk’ün Kardeşleri Zübeyde Hanım, Ali Rıza Efendi ile 1871 senesinde ve henüz küçük bir yaştayken evlenmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, kalan kız kardeşlerinden Naciye’yi de henüz küçük yaşlarda kaybetmiştir.

Atatürk’ün çocukluk dönemi ve anıları;Mustafa Kemal Atatürk, henüz ilkokul çağlarındayken babası Ali Rıza Efendi’yi kaybeder. Atatürk’ün çocukluk dönemine ait en kalıcı anı, Kemal adının nereden geldiğiyle ilgilidir. Mustafa Efendi, Atatürk’ün yeteneklerini ve zekasını kısa bir sürede fark etmiştir..

Atatürk’ün eğitim hayatı – Atatürk’ün Gittiği Okullar;Mustafa Kemal Atatürk’ün hangi okula gideceği konusunda Ali Rıza Efendi ve Zübeyde Hanım arasında fikir ayrılığı yaşanmıştır. Atatürk, öğrencilik yıllarında yurdun durumuyla yakından ilgilenmekten geri kalmadı. Atatürk, Şam’daki Süvari Birliği’nde görevli olarak bulunurken yurdun içine düştüğü korkunç durumu daha yakından gördü. Atatürk de, derneğin bir kolunu orada kurdu.

Atatürk’ün Gençliği;

Mustafa Kemal Atatürk’ün hangi okula gideceği konusunda Ali Rıza Efendi ve Zübeyde Hanım arasında fikir ayrılığı yaşanmıştır. Atatürk, öğrencilik yıllarında yurdun durumuyla yakından ilgilenmekten geri kalmadı. Atatürk, Şam’daki Süvari Birliği’nde görevli olarak bulunurken yurdun içine düştüğü korkunç durumu daha yakından gördü. Atatürk de, derneğin bir kolunu orada kurdu.